Безопасна почивка с дете край водата? Трябва да знаете тези правила!

Съдържание:
Почивката край водата е универсален начин да си прекарате страхотна ваканция. Децата могат да се забавляват във водата, възрастните могат да се разхождат на плажа и има много възможности да прекарате това време по атрактивен начин. Ако обаче планирате почивка с дете на море, езеро или река, не забравяйте да отделите малко време за подготовка, което ще ви позволи да избегнете нежелани изненади. Какво си струва да имате със себе си, какви правила да знаете и на какво да научите детето си, преди да го заведете на плажа? Отговаряме!
Как да се подготвите за почивка с детето край вода?
Едно от най-важните решения е изборът на място. Децата на морския бряг или езерото ще бъдат много по-безопасни, ако изберете охраняема зона за плуване с полегат наклон за влизане във водата. Наличието на спасители и подходяща инфраструктура (напр. тоалетни) са елементи, които повишават безопасността и комфорта.
Когато опаковате играчки и аксесоари за почивка с детето, си струва да помислите и за на, които може да са необходими край водата. Ако планирате да наемете каяк или водно колело, спасителната жилетка или риза са задължителни. Те трябва да са съобразени с теглото и ръста на детето и винаги да са правилно закопчани. Ако мъничето ще се плиска само край брега, ще са достатъчни пояс или ръкави за плуване (но дори и в тях детето трябва да е под постоянното наблюдение на настойник).
Също така, не забравяйте за крем с висок UV филтър (50+), който трябва да се нанася няколко пъти на ден, и за шапка или кърпа за глава. Освен това си струва да екипирате мъничето си с ефирни дрехи и аксесоари: за момичета, напр. бански костюми и плажни покривала или дрехи за момчета – напр. плувки и леки памучни тениски и шорти.
Слънцезащитата не се отнася само за вашето дете, но и за Вас – UVA лъчението е отговорно за по-бързото стареене на кожата и увеличава риска от рак. Затова мажете със слънцезащитен крем с филтър цялото семейство и пазете главите и очите си от слънцето.
Вземете в плажната си чанта и аптечка с основни принадлежности, като например лепенки, продукти за леки наранявания и изгаряния или успокояващ спрей. По този начин, дори и при малки затруднения, ще имате всичко под контрол.
Правила за безопасност край водата – какво трябва да знае детето?
Дори най-малките деца трябва да бъдат обучавани за правилата за безопасност край водата, но това трябва да се прави по начин, подходящ за тяхната възраст. Основното правило? Детето никога не трябва да влиза във водата без родител или настойник, независимо дали познава добре водния басейн и дали може да плува. Задължително трябва да знае какво означават флаговете на водния басейн. Струва си да се обясни на детето защо трябва да се избягва бягането по мокър кей и защо не трябва да се скача с главата надолу в непозната вода, дори ако другите го правят.
Едно от най-трудните, но изключително важни правила е: „никого не спасявай сам“. Ако детето забележи, че някой се дави, трябва да извика за помощ възможно най-бързо, като вика силно. Струва си да тренирате подобни сценарии с детето си, например по време на игра. Това правило важи и за Вас – ако не се чувствате в състояние да го направите, не скачайте във водата, за да спасявате давещ се човек. По-добре е да извикате спасител и/или да се обадите на номера за спешни случаи (проверете номера във Вашата страна).
Безопасна и спокойна почивка на море за родителите
Почивката на море с дете не е задължително да означава постоянна бдителност. Струва си да споделите грижите за децата си с друг възрастен. Когато единият наблюдава детето, другият може да отиде да плува или да мързелува на пясъка, а след тогава се прави смяна.
Много е важен също така балансът между времето във водата и почивката на сянка. След 15-20 минути забавление край морето на слънце, си струва да си направите почивка на сянка и да пийнете нещо. Това намалява риска от прегряване. По време на такава почивка са много подходящи спокойни игри на пясъка, като например строене на замъци, търсене на миди, рисуване с пръчка. Детето не трябва да плува във водата на гладно или веднага след хранене.
Какво друго?
- Не плувайте на немаркирани, неохранявани места или където къпането е забранено.
- Избягвайте чакълести или глинести кариери или диви езера, защото те могат да бъдат обрасли и опасни, а в случай на опасност никой няма да чуе вик за помощ.
- Използвайте само доказана екипировка и не плувайте в дълбоки води с надуваеми дюшеци.
И не забравяйте, че родителите са обвързани със същите правила като децата!
Подходете към почивката край водата спокойно и разумно и ще видите, че това ще бъде вашата мечтана семейна почивка.
Защо си струва да купувате в Pepco?